INFOLINIA: 22 737 64 00
Strona Główna O Nas ABC Pacjenta Gdy czas nie leczy ran; lek. med. Roman Bartczak, Ordynator Oddziału Rehabilitacji Psychosomatycznej

Gdy czas nie leczy ran; lek. med. Roman Bartczak, Ordynator Oddziału Rehabilitacji Psychosomatycznej

Jak przetrwać kryzys?

Utrata pracy, głęboki kryzys w związku, ciężka choroba czy śmierć bliskiej osoby. Wszystkie te sytuacje (i jeszcze wiele innych) są źródłem silnego stresu. U części osób powoduje on znaczne pogorszenie funkcjonowania w życiu codziennym.

Na zakręcie

Stajemy się nerwowi i drażliwi, trudno nam kontrolować emocje. Mamy problemy z koncentracją i pamięcią. Brakuje energii do rozpoczęcia kolejnego dnia. To, co wcześniej sprawiało radość, nagle staje się obojętne. Nasze myśli są pełne lęków i obaw. Często pojawiają się zaburzenia snu. Trudno jest zasnąć, sen jest płytki i przerywany, nie daje wypoczynku.

Każdy człowiek reaguje na kryzys nieco inaczej. U niektórych osób przeważa drażliwość, nerwowość i wybuchy złości. U innych reakcja na stres przybiera formę depresji z brakiem energii, obniżonym nastrojem i utratą zainteresowań. Część z nas z kolei skarży się głównie na objawy lęku, niepokoju, problemy ze snem. Lęk może przybierać formę napadów paniki z kołataniem serca, zawrotami głowy, uczuciem duszności czy nawet obawami przed śmiercią. Z powodu tak nasilonych zaburzeń lękowych (określanych dawniej jako nerwicowe) pacjenci często zgłaszają się do szpitali oraz wykonują wiele badań, żeby wykluczyć zawał serca lub inne choroby.

Co dalej? Jak sobie poradzić?

Często objawy reakcji na stres mijają po kilku tygodniach. Szczególnie jeżeli problem wywołujący stres został rozwiązany. Dla przykładu kryzys finansowy spowodowany utratą zatrudnienia został zażegnany przez znalezienie nowej pracy. Dodatkową pomocą w wychodzeniu z kryzysu może być wsparcie rodziny i przyjaciół. Czasami jednak przyczyny stresu nie da się usunąć, jak w przypadku nieuleczalnej choroby. Bywa tak, że równolegle w innych sferach życia również nawarstwiają się problemy. Izolując się od ludzi, tracimy wsparcie, czujemy się coraz bardziej niezrozumiani i skrzywdzeni. Czasami zawodzą także najbliżsi.

Kiedy potrzebna jest pomoc?

Jeżeli objawy się nasilają lub wyraźnie przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu, to konieczna jest wizyta u specjalisty.

Psychiatra postara się dobrać leki przeciwdepresyjne odpowiednie dla nas. Ich działanie pomaga w regeneracji połączeń komórek nerwowych uszkodzonych przez silny lub przewlekający się stres. Na poprawę samopoczucia trzeba poczekać kilka tygodni, a leczenie potrwa co najmniej pół roku. Pacjenci zaczynają lepiej sypiać, zmniejsza się nasilenie lęku, stopniowo poprawia się nastrój.

Samo leczenie farmakologiczne nie zawsze jednak wystarcza do uzyskania zadowalającej poprawy. Pacjent musi współdziałać w procesie zdrowienia. Chociaż wymaga to ogromnego wysiłku, konieczne jest stopniowe zwiększanie aktywności. Ruch fizyczny, spotkania z bliskimi ludźmi, powrót do zajęć, które kiedyś sprawiały przyjemność, powoli poprawiają samopoczucie.

Czy powinienem skorzystać z pomocy psychologa? Co mi to da?

Psychoterapia to bardzo istotny element leczenia. Pomaga w radzeniu sobie z samym kryzysem i jego objawami, zarówno depresyjnymi, jak i lękowymi. Najlepiej jeżeli psychoterapia jest kontynuowana równolegle z leczeniem farmakologicznym, gdyż metody te uzupełniają się wzajemnie. Terapia psychologiczna ma jednak tę przewagę, że jej skutki mogą utrzymywać się przez wiele lat. Zmiany w sposobie oceniania samego siebie, w relacjach z innymi ludźmi, w radzeniu sobie z emocjami mogą mieć pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego życia. Dzięki nim być może unikniemy w przyszłości kolejnych kryzysów, albo przejdziemy przez nie obronną ręką. Warto skorzystać z tej formy pomocy.

Kompleksowy program terapii psychologicznej i farmakoterapii realizowany jest w Oddziale Rehabilitacji Psychosomatycznej LUX MED Tabita w ramach kontraktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej może wystawić lekarz aktualnie prowadzący leczenie. Wzór wniosku (o symbolu ZUS PR-4) dostępny jest na stronie internetowej ZUS: http://zus.pl/files/PR_4.pdf

Wszystkie prawa zastrzeżone przez LUX MED Tabita Sp. z o.o.